امروز چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ مصادف با Wednesday 15 August 2018
منو اصلی
44 بار
0 دیدگاه
ذخیره کن
ارسال کن
کپی کن
بزرگ
  
کوچک

نخستین موسسه رتبه بندی در ایران اعلام موجودیت کرد

نخستین موسسه رتبه بندی در ایران اعلام موجودیت کرد

نخستین موسسه رتبه بندی در ایران اعلام موجودیت کرد

نخستین موسسه رتبه بندی در ایران اعلام موجودیت کرد

نخستین موسسه رتبه بندی در ایران اعلام موجودیت کرد
نخستین موسسه رتبه بندی در ایران اعلام موجودیت کرد
شناسه خبر : 1062 | سرویس : آخرین اخبار , اقتصادی یکشنبه ۳ دی, ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۴

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ موسسات رتبه بندی نهادهایی هستند که پشتوانه اعتباری انتشاردهندگان اوراق بهادار و سایر روش‌های عمومی استقراض را زیر نظر می‌گیرند. به عبارت دیگر موسسات رتبه‌بندی اعتباری، شرکت‌هایی خصوصی هستند که در زمینه رتبه‌بندی بانکها، بیمه‌ها، ناشران اوراق بهادار و سایر شرکتها، به‌طور مستقل اظهار نظر می‌کنند و بررسی توانایی ...به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ موسسات رتبه بندی نهادهایی هستند که پشتوانه اعتباری انتشاردهندگان اوراق بهادار و سایر روش‌های عمومی استقراض را زیر نظر می‌گیرند.

به عبارت دیگر موسسات رتبه‌بندی اعتباری، شرکت‌هایی خصوصی هستند که در زمینه رتبه‌بندی بانکها، بیمه‌ها، ناشران اوراق بهادار و سایر شرکتها، به‌طور مستقل اظهار نظر می‌کنند و بررسی توانایی یک شرکت برای ایفای تعهدات مالی خود، به عهده موسسات رتبه‌بندی اعتباری است.

از سوی دیگر سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف و بازارهای گوناگون مالی همواره دارای ریسکها و ابهامات زیادی است که شناخت آنها، به تحلیل‌های تخصصی نیاز دارد. ضمن این که در کشورهای مختلف، تحلیل و اظهار نظر راجع به ریسک اعتباری شرکتها و اوراق بهادار منتشر شده، توسط موسسات رتبه‌بندی صورت می‌پذیرد.

در واقع موسسات رتبه‌بندی فضای تامین مالی را شفاف‌تر می‌کنند و خدمات این موسسات، باعث می‌شود تا هزینه تحلیل اطلاعات برای سرمایه‌گذاران کاهش یابد، منابع مالی به شکل بهینه‌تر به فعالیتهای اقتصادی تخصیص یابد، حجم تامین مالی در اقتصاد افزایش یابد، نقد شوندگی اوراق بهادار بهبود یافته و در نهایت رشد و تولید اقتصادی تقویت شود.

اما حالا پس از گذشت ۵ سال از اعلام رییس وقت سازمان بورس برای راه اندازی این نهادهای مهم در ایران، نخستین موسسه رتبه‌بندی اعتباری در کشور اعلام موجودیت کرده است.

بر این اساس مدیرعامل نخستین موسسه رتبه بندی در ایران در گفتگو با تسنیم درباره شرایط تاسیس موسسات رتبه بندی در ایران گفت: در قانون مصوب سال ۱۳۸۴ و زمانی که قانون اوراق بهادار در کشورمان به تصویب رسید تشکیل موسسات رتبه بندی نیز پیش بینی شده بود اما این موسسات نیز مانند سایر نهادهای مالی دارای احکام خاصی در این قانون نبود و کلیه احکام به صورت عمومی برای همه نهادهای مالی به صورت یکسان تعریف شده بود.

قاسم محسنی افزود: برخی از این احکام عمومی به این صورت بود که مثلا تاسیس همه نهادهای مالی (به جز دو مورد) با مجوز سازمان بورس امکان پذیر است و اساسنامه آن ها نیز باید به تصویب سازمان بورس برسد و صلاحیت حرفه ای مدیران آن ها نیز باید مورد تایید سازمان بورس باشد. اما هیچگونه مقررات خاص و ویژه ای برای هیچ یک از نهادهای مالی تعریف نشده بود.

وی اضافه کرد: تا پیش از سال ۱۳۸۴ از بین نهادهای مالی بازار سرمایه، تنها شرکت های کارگزاری، شرکت های سرمایه گذاری و شرکت های هلدینگ وجود داشتند و سایر نهادهای مالی مانند صندوق های سرمایه گذاری، سبدگردان ها، مشاروان سرمایه گذاری، پردازشگران اطلاعات مالی، شرکت های تامین سرمایه و موسسات رتبه بندی در بازار سرمایۀ کشور وجود نداشتند. سازمان بورس اوراق بهادار مقررات تاسیس و فعالیت این نهادهای مالی را به صورت تدریجی تنظیم کرد و این نهادها به تدریج شکل گرفتند که موسسات رتبه بندی در اولویت آخر قرار گرفت.

محسنی با تاکید بر این که در ابتدا همه نهادهای مالی تشکیل شدند و موسسات رتبه بندی پس از آنها به تصویب رسید ادامه داد: در اواخر دوره ریاست دکتر صالح آبادی بر سازمان بورس، مقررات موسسات رتبه بندی تقریبا نهایی شده بود اما به دلیل تغییر در مدیریت سازمان روند تشکیل این موسسات با تاخیر همراه شد. در اواخر ریاست دکتر فطانت، هیات مدیره سازمان بورس مجوز تاسیس یک موسسه رتبه بندی را صادر کرد که مقرر بود با مشارکت یک موسسۀ رتبه بندی قبرسی به نام «کپیتال اینتلیجنس» و چند موسس ایرانی تشکیل شود. اما به دلیل این که موسسۀ کپیتال اینتلیجنس به خاطر وجود تحریم های بانکی نتوانست به موقع وجه سرمایۀ مورد نیاز را وارد کشور کند، این موسسه تاسیس نشد.

وی با اشاره به اهمیت موسسات رتبه بندی گفت: اعتقاد من این بود که موسسات رتبه بندی دارای اهمیت بسیاری هستند و از مهمترین نهادهای مالی به شمار می روند. به همین دلیل با تعدادی از اشخاص حقیقی که در بازار سرمایه دارای سابقه طولانی بودند، عزم خود را برای تشکیل یکی از این موسسات جزم کردیم تا یک موسسۀ رتبه بندی را با مشارکت یکدیگر تحت نام  شرکت رتبه بندی اعتباری برهان تشکیل دهیم.

محسنی افزود: با توجه به آشنایی که با موسسات رتبه بندی دنیا داشتیم نامه های مختلفی را تهیه و به کشورهای مختلفی ارسال کردیم اما اغلب موسسات رتبه بندی به دلیل این که حتی پس از توافق برجام هنوز تحریم های آمریکا علیه ایران برداشته نشده اند، پاسخ مثبتی به این درخواست ها ندادند. اما موسسه رتبه بندی اعتباری JCR-VIS از کشور پاکستان که دارای سابقه ۲۰ ساله است پاسخ مثبت خود را اعلام و نسبت به همکاری با ما اعلام آمادگی کرد.

مدیرعامل موسسه رتبه بندی برهان اظهار داشت: با توجه به شناختی که از گذشته در خصوص سوابق کاری و دانش حرفه ای آقای فهیم احمد مدیر عامل این موسسه رتبه بندی پاکستانی داشتم، وجود وی و موسسه رتبه بندی باسابقه JCR-VIS را در کنار موسسه در شرف تاسیس خودمان، بسیار حائز اهمیت می دانستم، لذا بلافاصله قرار ملاقات گذاشته شد که منجر به تنظیم و امضای تفاهم نامه بین موسسین گردید.

محسنی در ادامه با تاکید بر جدیت شرکت رتبه بندی اعتباری برهان در صنعت رتبه بندی اظهار داشت: شرکت رتبه بندی اعتباری برهان به عنوان نخستین موسسه رتبه بندی در کشورمان تاسیس شده است. ما در این راه بسیار جدی هستیم و امیدواریم بتوانیم در اقتصاد کشور موفق عمل کنیم. سرمایه این موسسه در حال حاضر ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است که ۵ میلیارد تومان به صورت نقدی پرداخت شده و ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مابقی در تعهد صاحبان سهام قرار دارد که حداکثر تا دو سال باید پرداخت شود.

وی در ادامه به مزایای بزرگ رتبه بندی اشاره کرد و گفت: رتبه بندی در زمینه های مختلفی صورت خواهد گرفت. به عنوان مثال به وسیله رتبه بندی اوراق بهادار می توان مقدار ریسک اعتباری را شناخت و فهمید ریسک اعتباری مثلا صکوک  اجاره یک شرکت، در مقایسه با شرکت دیگر کمتر است یا بیشتر. در حوزه بانک ها نیز رتبه بندی می تواند ریسک بانک ها را ارزیابی کرده و آنها را به سپرده گذاران اطلاع دهد.

به گفته محسنی اگر رتبه اعتباری بانک ها مشخص شود، سپرده گذاران خواهند توانست با دید بازتری نسبت به سپرده گذاری در آنها اقدام نمایند و صرفا بانک ها و موسسات اعتباری به واسطه پرداخت سود بالاتر نمی توانند به جذب مشتری بپردازند، بلکه ریسک آنها نیز ارزیابی خواهد شد.

وی اضافه کرد: از طرفی مشتری های بانک ها نیز می تواند مورد رتبه بندی قرار گیرد. با توجه به اینکه یکی از معضلات نظام بانکی کشور معوقه شدن اقساط وام هاست و بخش قابل توجهی از این وام های معوقه نیز در سطح کلان است و به افرادی پرداخت شده که با بانک ها وابستگی هایی دارند و قدرت لابی گری بالایی دارند که می توانند این تسهیلات کلان را دریافت نمایند، رتبه بندی این افراد می تواند به بانک ها برای پرداخت یا عدم پرداخت تسهیلات به آنها کمک شایانی نماید.

محسنی تاکید کرد: بانک ها می توانند مبلغ و سود تسهیلات پرداختی را بر اساس رتبه بندی مشتریان تعیین کنند، زیرا افرادی که ریسک بالایی دارند نباید تسهیلات کلان دریافت کنند و مهمتر اینکه افراد پرریسک نباید همان سودی را بابت دریافت تسهیلات پرداخت کنند که افراد کم ریسک به بانک ها پرداخت می کنند.

وی همچنین در ادامه به رتبه بندی شرکت ها نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر این موارد شرکت های پذیرفته شده در بورس نیز می توانند رتبه بندی شوند. این رتبه بندی می تواند هم راجع به رتبه حاکمیت شرکتی باشد و هم راجع به ریسک اعتباری. رتبه اعتباری یعنی یک شرکت تا چه حدی توانایی و تمایل دارد که در آینده به تعهدات مالی خود عمل کند و رتبه حاکمیت شرکتی هر چقدر بالاتر باشد یعنی نحوۀ ادارۀ مناسبتری در شرکت وجود دارد و از سهامداران خرد حمایت بیشتری به عمل می آید.

این کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: یکی دیگر از فواید رتبه بندی در مباحث مالی رتبه بندی صندوق ها و سبدگردان هاست. وی با بیان این مطلب افزود: رتبه بندی عملکرد شرکت های سبدگردان و صندوق های سرمایه گذاری یکی دیگر از کارکردهای رتبه بندی است. این رتبه نشان می دهد که مدیر یک صندوق سرمایه گذاری یا یک شرکت سبدگردان تا چه حد در مدیریت وجوهی که از سرمایه گذاران در اختیار دارد، موفق عمل می کند.

وی ابراز داشت: مجوز تاسیس شرکت رتبه بندی اعتباری برهان دریافت شده و شرکت تاسیس شده است. در حال حاضر مشغول تهیه مقدمات هستیم تا ظرف چند ماه آینده کار رتبه بندی آغاز شود. برای این منظور لازم است متدهای رتبه بندی تنظیم شده، نیروی انسانی مورد نیاز جذب شده و آموزش های لازم نیز به آن ها داده شود.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که فرآیند رتبه بندی چقدر به زمان نیاز دارد گفت: به طور کلی رتبه بندی شرکت ها بین دو هفته تا یک ماه به زمان نیاز دارد اما پیشرفت آن به آمادگی شرکت ها بستگی دارد. اگر اطلاعات مورد نیاز به موقع از طریق شرکت ها تامین شده و در اختیار ما قرار گیرد در کمتر از یک ماه رتبه بندی آن انجام خواهد شد.

محسنی درباره حمایت قانون از رتبه بندی شرکت ها تصریح کرد: فعلا روابط ما با شرکت ها در قالب قرارداد تنظیم خواهد شد اما در آینده باید مواد قانونی تصویب شود تا ارائۀ اطلاعات خلاف واقع به موسسات رتبه بندی جرم تلقی شود و نهادهای عمومی که اطلاعات اعتباری اشخاص و شرکت ها را در اختیار دارند، ملزم به ارائۀ اطلاعات مورد نیاز موسسات رتبه بندی شوند.

انتهای پیام/Source link

لینک مطلب : http://tsenews.com/?p=1062


مطالب مرتبط با مطلب
دیدگاه کاربران

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط .:TSENEWS:. در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال دیدگاهآخرین اخبار

جدیدترین تحولات بازار ثانویه/قیمت دلار نیمایی به ۸۰۸۰ تومان رسید+سند

جدیدترین تحولات بازار ثانویه/قیمت دلار نیمایی به ۸۰۸۰ تومان رسید+سند

جدیدترین تحولات بازار ثانویه/قیمت دلار نیمایی به ۸۰۸۰ تومان رسید+سند

جدیدترین تحولات بازار ثانویه/قیمت دلار نیمایی به ۸۰۸۰ تومان رسید+سند
جدیدترین تحولات بازار ثانویه/قیمت دلار نیمایی به ۸۰۸۰ تومان رسید+سند

نرخ مالیات فروش سهام رسما کاهش یافت

نرخ مالیات فروش سهام رسما کاهش یافت

نرخ مالیات فروش سهام رسما کاهش یافت

نرخ مالیات فروش سهام رسما کاهش یافت
نرخ مالیات فروش سهام رسما کاهش یافت

سازمان هواپیمایی: عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران قانونی است

سازمان هواپیمایی: عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران قانونی است

سازمان هواپیمایی: عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران قانونی است

سازمان هواپیمایی: عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران قانونی است
سازمان هواپیمایی: عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران قانونی است

نایب رئیس اتاق بازرگانی مطرح کرد/ بی‌اعتمادی، محصولی که دولت به بازار عرضه می‌کند

نایب رئیس اتاق بازرگانی مطرح کرد/ بی‌اعتمادی، محصولی که دولت به بازار عرضه می‌کند

نایب رئیس اتاق بازرگانی مطرح کرد/ بی‌اعتمادی، محصولی که دولت به بازار عرضه می‌کند

نایب رئیس اتاق بازرگانی مطرح کرد/ بی‌اعتمادی، محصولی که دولت به بازار عرضه می‌کند
نایب رئیس اتاق بازرگانی مطرح کرد/ بی‌اعتمادی، محصولی که دولت به بازار عرضه می‌کند

عبور هواپیما‌های آمریکایی از آسمان ایران با مجوز سازمان هواپیمایی + سند

عبور هواپیما‌های آمریکایی از آسمان ایران با مجوز سازمان هواپیمایی + سند

عبور هواپیما‌های آمریکایی از آسمان ایران با مجوز سازمان هواپیمایی + سند

عبور هواپیما‌های آمریکایی از آسمان ایران با مجوز سازمان هواپیمایی + سند
عبور هواپیما‌های آمریکایی از آسمان ایران با مجوز سازمان هواپیمایی + سند

چه کسانی فهرست ده خریدار عمده سکه را منتشر کردند؟

چه کسانی فهرست ده خریدار عمده سکه را منتشر کردند؟

چه کسانی فهرست ده خریدار عمده سکه را منتشر کردند؟

چه کسانی فهرست ده خریدار عمده سکه را منتشر کردند؟
چه کسانی فهرست ده خریدار عمده سکه را منتشر کردند؟

قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۰۵/۲۴|دنا پلاس ٨٥ میلیون تومان شد

قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۰۵/۲۴|دنا پلاس ٨٥ میلیون تومان شد

قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۰۵/۲۴|دنا پلاس ٨٥ میلیون تومان شد

قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۰۵/۲۴|دنا پلاس ٨٥ میلیون تومان شد
قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۰۵/۲۴|دنا پلاس ٨٥ میلیون تومان شد

بازی جدید رانت سازان دیوانی برای انحراف افکار عمومی

بازی جدید رانت سازان دیوانی برای انحراف افکار عمومی

بازی جدید رانت سازان دیوانی برای انحراف افکار عمومی

بازی جدید رانت سازان دیوانی برای انحراف افکار عمومی
بازی جدید رانت سازان دیوانی برای انحراف افکار عمومی

روزنامه‌های اقتصادی چهارشنبه ۲۴ مردادماه ۹۷

روزنامه‌های اقتصادی چهارشنبه ۲۴ مردادماه ۹۷

روزنامه‌های اقتصادی چهارشنبه ۲۴ مردادماه ۹۷

روزنامه‌های اقتصادی چهارشنبه ۲۴ مردادماه ۹۷
روزنامه‌های اقتصادی چهارشنبه ۲۴ مردادماه ۹۷

از معرفی علی منصور برای وزارت پیشه و هنر تا اعلام برنامه جدید برای کاهش ریسک مبادله چک ها

از معرفی علی منصور برای وزارت پیشه و هنر تا اعلام برنامه جدید برای کاهش ریسک مبادله چک ها

از معرفی علی منصور برای وزارت پیشه و هنر تا اعلام برنامه جدید برای کاهش ریسک مبادله چک ها

از معرفی علی منصور برای وزارت پیشه و هنر تا اعلام برنامه جدید برای کاهش ریسک مبادله چک ها
از معرفی علی منصور برای وزارت پیشه و هنر تا اعلام برنامه جدید برای کاهش ریسک مبادله چک ها

جنگ قیمت نفت میان ایران و عربستان به راه افتاد

جنگ قیمت نفت میان ایران و عربستان به راه افتاد

جنگ قیمت نفت میان ایران و عربستان به راه افتاد

جنگ قیمت نفت میان ایران و عربستان به راه افتاد
جنگ قیمت نفت میان ایران و عربستان به راه افتاد

ضوابط جدید واردات تایرهای سنگین اعلام شد + سند

ضوابط جدید واردات تایرهای سنگین اعلام شد + سند

ضوابط جدید واردات تایرهای سنگین اعلام شد + سند

ضوابط جدید واردات تایرهای سنگین اعلام شد + سند
ضوابط جدید واردات تایرهای سنگین اعلام شد + سند

از «تحلیل رویترز از آینده بهای نفت با ادامه سیاست های تحریمی آمریکا» تا «کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از لیر»

از «تحلیل رویترز از آینده بهای نفت با ادامه سیاست های تحریمی آمریکا» تا «کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از لیر»

از «تحلیل رویترز از آینده بهای نفت با ادامه سیاست های تحریمی آمریکا» تا «کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از لیر»

از «تحلیل رویترز از آینده بهای نفت با ادامه سیاست های تحریمی آمریکا» تا «کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از لیر»
از «تحلیل رویترز از آینده بهای نفت با ادامه سیاست های تحریمی آمریکا» تا «کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از لیر»

فیلم| در بازار بزرگ میوه چه خبر است؟

فیلم| در بازار بزرگ میوه چه خبر است؟

فیلم| در بازار بزرگ میوه چه خبر است؟

فیلم| در بازار بزرگ میوه چه خبر است؟
فیلم| در بازار بزرگ میوه چه خبر است؟

کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»
کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

احتمال حذف مابه‌التفاوت ارزی برای خودرو

احتمال حذف مابه‌التفاوت ارزی برای خودرو

احتمال حذف مابه‌التفاوت ارزی برای خودرو

احتمال حذف مابه‌التفاوت ارزی برای خودرو
احتمال حذف مابه‌التفاوت ارزی برای خودرو

رشد اندک نیم و ربع سکه بهار آزادی

رشد اندک نیم و ربع سکه بهار آزادی

رشد اندک نیم و ربع سکه بهار آزادی

رشد اندک نیم و ربع سکه بهار آزادی
رشد اندک نیم و ربع سکه بهار آزادی

ترکیه خرید آیفون و دیگر محصولات الکترونیکی آمریکایی را تحریم می‌کند

ترکیه خرید آیفون و دیگر محصولات الکترونیکی آمریکایی را تحریم می‌کند

ترکیه خرید آیفون و دیگر محصولات الکترونیکی آمریکایی را تحریم می‌کند

ترکیه خرید آیفون و دیگر محصولات الکترونیکی آمریکایی را تحریم می‌کند
ترکیه خرید آیفون و دیگر محصولات الکترونیکی آمریکایی را تحریم می‌کند

اولویت‌های تامین ارز یارانه‌ای برای واردات انواع کود شیمیایی اعلام شد + جدول

اولویت‌های تامین ارز یارانه‌ای برای واردات انواع کود شیمیایی اعلام شد + جدول

اولویت‌های تامین ارز یارانه‌ای برای واردات انواع کود شیمیایی اعلام شد + جدول

اولویت‌های تامین ارز یارانه‌ای برای واردات انواع کود شیمیایی اعلام شد + جدول
اولویت‌های تامین ارز یارانه‌ای برای واردات انواع کود شیمیایی اعلام شد + جدول

باید همه مردم را به صحنه مقابله با تحریم های اقتصادی فرا بخوانیم/ نباید ترسید که جوانان کارآفرینان ما به خطا دست بزنند

باید همه مردم را به صحنه مقابله با تحریم های اقتصادی فرا بخوانیم/ نباید ترسید که جوانان کارآفرینان ما به خطا دست بزنند

باید همه مردم را به صحنه مقابله با تحریم های اقتصادی فرا بخوانیم/ نباید ترسید که جوانان کارآفرینان ما به خطا دست بزنند

باید همه مردم را به صحنه مقابله با تحریم های اقتصادی فرا بخوانیم/ نباید ترسید که جوانان کارآفرینان ما به خطا دست بزنند
باید همه مردم را به صحنه مقابله با تحریم های اقتصادی فرا بخوانیم/ نباید ترسید که جوانان کارآفرینان ما به خطا دست بزنند
شنیده های بازار
تبلیغات
تبلیغات