امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ مصادف با Wednesday 18 July 2018
منو اصلی
34 بار
0 دیدگاه
ذخیره کن
ارسال کن
کپی کن
بزرگ
  
کوچک

جلوگیری از خروج ۱۰۰ میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

جلوگیری از خروج ۱۰۰ میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

جلوگیری از خروج ۱۰۰ میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

جلوگیری از خروج ۱۰۰ میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

جلوگیری از خروج ۱۰۰ میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ
جلوگیری از خروج ۱۰۰ میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ
شناسه خبر : 4659 | سرویس : آخرین اخبار , اقتصادی یکشنبه ۶ اسفند, ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۷

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، تولید در کشور همواره با چالشهای بزرگ و کوچک همراه بوده است، صنعت قطعه سازی به خصوص در حوزه خودرو  یکی از زمینه‌های مهم ایجاد اشتغال در کشور است. علی چنگی یکی از تولیدکنندگان در حوزه چراغ سازی می‌باشد که توانسته علاوه بر ایجاد اشتغال و جلوگیری از خروج ارز ...


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، تولید در کشور همواره با چالشهای بزرگ و کوچک همراه بوده است، صنعت قطعه سازی به خصوص در حوزه خودرو  یکی از زمینه‌های مهم ایجاد اشتغال در کشور است. علی چنگی یکی از تولیدکنندگان در حوزه چراغ سازی می‌باشد که توانسته علاوه بر ایجاد اشتغال و جلوگیری از خروج ارز از کشور در حیطه ایفای مسئولیت اجتماعی اقدامات قابل توجهی داشته است.

تسنیم: کارخانه تولید چراغ از چه سالی آغاز به کار کرد و  میزان تولید سالیانه این کارخانه چه میزان است؟

چنگی: شرکت مدرن سال ۱۳۶۹ با هدف تولید چراغ و اقلام روشنایی انواع خودروهای ساخت داخل شکل گرفت. از سال ۱۳۷۳ به بعد همواره به دنبال افزایش تولید و جذب نیروی انسانی بیشتر بودیم. سال ۹۵ حدود ۴٫۵ میلیون چراغ تولید شده و اگر قیمت‌ها متوسط رو به پایین در نظر گرفته شود می‌توان گفت در آن سال حدود ۱۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی محقق شده است.

از آنجا که کالای تولیدی در این کارخانه جایگزین کالای وارداتی خارجی است در صورت توقف تولید داخل خودروسازها ناگزیر از واردات این قطعات از کشورهای خارجی هستند.

دو کارخانه اصلی خودروسازی ایران یعنی ایران خودرو و سایپا سالیانه ۱٫۵ میلیون خودرو تولید می‌شود که هر خودرو نیاز به ۶ چراغ دارد در نتیجه نیاز سالیانه خودروسازها تولید ۹ میلیون چراغ می‌باشد در این بین نزدیک به ۴٫۵ میلیون چراغ برای پوشش خدمات پس از فروش دو شرکت ایران خودرو سایپا نیاز بوده و همچنین بازار لوازم یدکی و صادرات ۴٫۵ میلیون چراغ نیاز دارد. به این ترتیب مجموع نیاز سالیانه کشور تولید ۱۸ تا ۲۰ میلیون چراغ می‌باشد. حالا با توجه به نیاز ۲۰ میلیونی چراغ در داخل کشور و همچنین تولید ۴٫۵ تا ۵ میلیونی چراغ تنها در این مجموعه می‌توان گفت ۲۵ درصد سهم بازار در اختیار شرکت مدرن است.

تسنیم: جلوگیری از خروج ارز ۱۰۰میلیون دلاری چگونه محقق شد؟

چنگی: از سوی دیگر به طور متوسط هر چراغ جلوی خودرو ۲۰۶ در زمانی که از کشور فرانسه وارد می‌شد منجر به خروج ۳۳ یورو ارز از کشور می‌شد این در حالیست که ارزش هر چراغ تولیدی حدود ۱۶ یورو است و با توجه به تولید ۵ میلیون چراغ در سال می‌توان گفت ما در کارخانه مدرن مانع از خروج ۱۰۰ میلیون دلار ارز از کشور شده‌ایم.

اشتغال مستقیم در کارخانه حدود ۱۰۰۰ نفر و اشتغال غیرمستقیم نیز نزدیک به هزار نفر می‌باشد از طرفی با توجه به تولید داخل بودن این محصولات حدود ۵ هزار نفر جنس ایرانی را در شبکه عرضه در سراسر کشور توزیع می‌کنند به این ترتیب می‌توان گفت حدود ۱۰ هزار نفر از فرآیند تولید چراغ در این کارخانه به روش‌های مختلف منتفع می‌شوند.

تسنیم: اخیرا یک موج التهاب ارزی در کشور ایجاد شد، در شرایط عدم ثبات چگونه پیشرفت در تولید و افزایش جذب نیروی انسانی در این کارخانه محقق شده است؟

چنگی: یکی از نقاط قابل توجه در خصوص این کارخانه عدم وابستگی و اتکا به حمایت‌های دولتی بوده است. به عنوان مثال در شرایط رکودی سالهای گذشته به طور متوسط ۲۵ درصد به میزان تولید کارخانه افزوده شده است. حتی در شرایط التهابات ارزی سال ۹۱ توانستیم با اتکا به منابع داخلی از چالش آن دوره عبور کنیم. همچنین علاوه بر عبور و گذار از چالش التهابات ارزی میزان تولیدات و کیفیت محصولات با داخلی‌سازی مواد اولیه، افزایش چشم‌گیر یافته است. هیچ چراغ‌سازی در دنیا مواد اولیه تولید نمی‌کند اما در کارخانه ما حتی مواد اولیه نیز در خود کارخانه تولید می‌شود و این یکی از افتخارات مهم ما در مجموعه تولیدی مدرن است.

در ۸ سال گذشته نه تنها تعدیل نیرو نداشتیم بلکه علاوه بر جذب نیروی بیشتر افزایش تولید نیز در کارخانه محقق و این مهم با اتکا به نیروهای انسانی که در درون سیستم مشغول به فعالیت هستند به دست آمده است.

تسنیم: مهمترین چالش صنعت چراغ در خودرو سازی چیست؟

چنگی: یکی از چالش های صنعت چراغ‌سازی در کشور تنوع تولیدات است چرا که هر سه سال یک بار خودروسازان فیس لیفت انجام می‌دهند مانند سمند که مدل‌های بعدی آن ال ایکس، سورن و … بودند که در همه این موارد شاسی‌ها یکسان بوده اما ظاهر جلو و عقب خودرو تغییر کرده است این تغییرات در سطوح مختلف تکنولوژی منجر به رشد در فرآیندهای تولیدی در صنعت چراغ‌سازی شده است. امروز مطلقا خطوط قدیمی تولید چراغ کاربرد ندارد اما در قطعا موتوری هیچ تغییر تکنولوژی ایجاد نشده است یکی از نقاط قوت این کارخانه قوت تیم طراحی و مهندسی بوده که منجر به بروز رسانی فرآیندها و خطوط تولیدی در حوزه چراغ‌سازی شده است.

تسنیم: داخلی سازی مواد اولیه در چه سحطی بوده و چگونه محقق شده است؟

چنگی: یکی از نقاط قوت این کارخانه داخلی‌سازی بخشی از مواد اولیه بوده که تنها در کشورهای اروپایی تولید می‌شده است. به عنوان مثال از سال ۹۱ به بعد و با اوج گرفتن تحریم‌ها بخشی از مواد اولیه تولید چراغ که صرفا از طریق کانتینرهای یخچال‌دار وارد کشور می‌شد غیرقابل دسترس شد. به همین دلیل به سمت داخلی‌سازی این مواد حرکت کرده و توانستیم ترموست‌ها که مواد اولیه رفلکتور اصلی چراغ هستند را در داخل تولید کنیم. . یکی از چالش های مهم در عمده صنایع کشور، عدم دسترسی کافی به مواد پتروشیمی است. در سالهای اخیر دسترسی مستقیم به مواد پتروشیمی تنها از طریق بورس کالا انجام می‌شود این در حالیست که نیاز روزانه ما به انواع مواد پتروشیمی ۲۰ تن است اما برای دسترسی باید دلالان مراجعه کنیم و نمی‌توانیم به صورت مستقیم از خود پتروشیمی‌ها کالای مورد نیاز را تهیه کرد چرا که فرآیند خرید از بورس کالا پرچالش و عملا نشدنی است.

تسنیم: بعضا تولید کنندگان از افزایش مالیاتها در شرایط رکودی و همچنین عدم مالیات ستانی عادلانه گلایه دارند، برای مجموعه تولیدی مدرن هم چنین مشکلاتی ایجاد شده است؟

چنگی: هیچ تولید کننده ای با مالیات دادن مخالف نیست اما رویه‌های مالیات‌ستانی در کشور مشکل دارد. از سوی دیگر تولیدکنندگانی که هیچ سرمایه‌گذاری انجام نداده و با هزینه‌هایی مانند مالیات و بیمه نیز مواجه نیستند آزادانه اجناس بی‌کیفیت خود را در بازار عرضه کرده و با ارائه قیمت‌های پایین‌تر منجر به تخریب بازار می‌شوند.

تسنیم : نکته آخر؛

چنگی: ما سعی کردیم با این کار به معنای واقعی کلمه اقتصاد مقاومتی رو پیاده کنیم و امید وارم دولت نیز با تمهیدات مناسب باعث افزایش تولید ملی و ایجاد اشتغال برای جوانان عزیز کشورمان شود .

*یکی از مواردی که تولیدکنندگان باید به این توجه داشته باشند ایفای مسئولیت‌های اجتماعی در حوزه‌های مختلف است. به عنوان مثال در حال حاضر با صرف هزینه ۵ میلیارد تومانی یک واحد تولیدی از زیرمجموعه شرکت مدرن در شهرستان آشتیان ایجاد شده که اشتغال‌زایی ۲۰۰ نفری را در پی داشته است علاوه بر این در پی مسایل  خدماتی و رفاهی برای شهرستان ساخت یک  بیمارستان و  تعمیر اساسی  استخر سرپوشیده با هزینه‌ای بالغ بر ۵ میلیارد تومان طی یک سال گذشته انجام شده است .

 ایمان فرهی کارشناس مسایل صنعتی، مدرس دانشگاه  و مشاور مدیر عامل گروه صنعتی چراغ مدرن درخصوص ایفای مسئولیت اجتماعی در حوزه ایجاد اشتغال  از سوی شرکت‌های بزرگ تولیدی معتقد است در صورتی که متعهد بودن به ایفای مسئولیت‌های اجتماعی در بین شرکت‌های تولیدی بزرگ کشور به یک مدل و الگو تبدیل شود می‌توان به ریشه‌کنی بیکاری از بسیاری از شهرهای کوچک کشور امیدوار بود.

تسنیم: مهمترین دستاورد عمل به تعهدات اجتماعی چیست؟

فرهی: شاید برای پاسخ به این سوال بهتر باشد به صورت مصداقی اثرات عمل به تعهدات اجتماعی بررسی شود.  به عنوان نمونه شهرستان آشتیان در سنوات قبل  به لحاظ باورهای اجتماعی با چالش‌های مختلفی همراه بوده اما با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد تومانی شرکت مدرن که به صورت شخصی در این منطقه انجام شده تا حدودی امید در آشتیان ایجاد شده است. در یک شهرستان ۲۰ هزار نفری صرف ۱۰ میلیارد تومان برای ایجاد فضای تفریحی، رفاهی  و تولیدی بسیار با اهمیت است اما نکته مهم این است که این روندهای منفک و جدا از هم به یک مدل و الگو برای تمام تولیدکنندگان بزرگ کشور تبدیل شود. به عبارت دیگر اگر در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی سرمایه‌گذاریهای مناسب انجام شود فضای امید در جامعه به شدت افزایش می یابد.

تسنیم: این نوع هزینه ها میتواند سودهای مادی هم برای صاحبان سرمایه داشته باشد؟

فرهی: شاید شرکت‌های بزرگ معتقد باشند که با توجه به هزینه‌های اضافی مثل حمل و نقل که در پی انتقال اینچنینی ایجاد می‌شود صرفه اقتصادی حاصل نمیشود و یا حتی در  بهترین حالت در صورت عدم زیان، درآمد و هزینه در نقطه سر به سر قرار گیرند اما نکته مهم این است که تعهد به انجام مسئولیت‌های اجتماعی می‌تواند آورده‌های مهمی برای تولیدکنندگان در پی داشته باشد.  که اثرات اقتصادی آن  به صورت غیر مستقیم حاصل خواهد شد. که بعد از یک  دوره مشخص می تواند آورده های مالی بسیار زیادی با نام نیک مطرح شده  برای صاحبان صنایع بجا آورد. در کنار آن در واقع  فضای امید بخش ایجاد شده از سرمایه گذاریهای اقتصادی در شهرستانهای کوچک می‌تواند اثرات مثبتی  در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و … داشته باشد مانند جلوگیری از مهاجرت به شهرهای بزرگ، کاهش فقر، اعتیاد و بزه‌ که می تواند  نوعی فرهنگ خیر خواهی برای دگر هم نوعان باشد که قطعا مورد توجه خداوند متعال قرارخواهد گرفت.

تسنیم: این نوع نگاه چه اثراتی در حوزه کاهش بیکاری به خصوص در بین جوانان دارد؟

 شما فرض کنید در همین شهرستان اگر کارخانه تولیدی دیگری با ظرفیت اشتغال ۵۰۰ نفر ایجاد شود عملا بیکاری جوانان در این شهرستان کوچک به طور کلی از بین خواهد رفت. فرض کنید این اقدامات به صورت یک مدل یا الگو در سراسر کشور پیاده شود به طور حتم بیکاری در اکثر شهرهای کوچک کشور از بین خواهد رفت. مدیران شرکت‌هایی مانند مدرن که در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی فعالیت‌های مثبتی انجام داده‌اند معتقدند که باید بخشی از  سود حاصل از درآمد  در حوزه افزایش فهم عمومی  یا خدمات اجتماعی هزینه شود و ایفای تعهدات در حوزه مسئولیت اجتماعی بخش جدایی ناپذیری از تولید است.  این اقدامات باعث می‌شود که نگرش مردم به این واحدهای تولیدی نیز نگاه مثبت همراه با حس همدلی شود  چرا که آنها می‌بینند که مالک کارخانه تنها به فکر جیب خود نیست. و همین امر می تواند باعث گرایش نا خداگاه مردم به آن شرکتها شود. به نظر بنده این روش می‌تواند به عنوان یک الگو با خروجی برد – برد برای همه واحدهای تولیدی بزرگ تجویز شود.

تسنیم:  شکل عمل به مسئولیت های اجتماعی در سالهای اخیر با دوره های گذشته متفاوت است؟

فرهی: در دوره‌های گذشته ایفای مسئولیت اجتماعی تنها به مواردی چون ساخت مدرسه، مسجد و … خلاصه می‌شد این درحالیست که در دوره کنونی باید به سمت حمایت‌های مادی از فضاهای علمی و‌ آموزشی کلان حرکت کنیم. مانند حمایت از یک پروژه علمی. این روند در کشورهای غربی نیز پیاده شده و بسیاری از دانشگاههای  معتبر آمریکایی  و اروپایی اصولا دولتی نیستند و هزینه‌های آنها توسط شرکت‌های بزرگ تولیدی و یا مردم  تامین می‌شود و هزینه بسیاری از پروژهای علمی که منجر به ایجاد یک تکنولوژی  جدید  و یا حرکت در مرزهای دانش می‌شود توسط نیک اندیشان پرداخت می‌شود.

تسنیم : سخن آخر برای جمع بندی مطالب مطرح شده در خصوص پیاده سازی مدل مسئولیت اجتماعی

امیدوارم در سراسر ایران عزیز اسلامی تمامی صاحبان صنایع به حوزه مسئولیتهای اجتماعی بخصوص در حوزه ایجاد اشتغال روی بیاورند و این مدل که "بخشی از فرآیند تولیدی شرکتهای بزرگ به زادگاههای صاحبان آن در شهرستانهای کوچک منتقل شود" بتواند بخشی از مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مردمان شهرستانها را اصلاح نماید  و  به مهم ترین خروجی آن که ایجاد و افزایش  اعتماد به نفس و باور شخصی در مردمان و بخصوص جوانان  این مناطق است، منجر شود.

انتهای پیام/Source link

لینک مطلب : http://tsenews.com/?p=4659


مطالب مرتبط با مطلب
دیدگاه کاربران

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط .:TSENEWS:. در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال دیدگاهآخرین اخبار

از «اعتبار ۸۰ میلیارد دلاری اروپا برای SMEها پس از پیشنهاد دکتر ظریف» تا «جزئیات توافق نامه تجارت آزاد ژاپن و اتحادیه اروپا»

از «اعتبار ۸۰ میلیارد دلاری اروپا برای SMEها پس از پیشنهاد دکتر ظریف» تا «جزئیات توافق نامه تجارت آزاد ژاپن و اتحادیه اروپا»

از «اعتبار ۸۰ میلیارد دلاری اروپا برای SMEها پس از پیشنهاد دکتر ظریف» تا «جزئیات توافق نامه تجارت آزاد ژاپن و اتحادیه اروپا»

از «اعتبار ۸۰ میلیارد دلاری اروپا برای SMEها پس از پیشنهاد دکتر ظریف» تا «جزئیات توافق نامه تجارت آزاد ژاپن و اتحادیه اروپا»
از «اعتبار ۸۰ میلیارد دلاری اروپا برای SMEها پس از پیشنهاد دکتر ظریف» تا «جزئیات توافق نامه تجارت آزاد ژاپن و اتحادیه اروپا»

قرارداد مشارکت عمومی خصوصی؛ برنامه‌ای برای مقابله با تحریم

قرارداد مشارکت عمومی خصوصی؛ برنامه‌ای برای مقابله با تحریم

قرارداد مشارکت عمومی خصوصی؛ برنامه‌ای برای مقابله با تحریم

قرارداد مشارکت عمومی خصوصی؛ برنامه‌ای برای مقابله با تحریم
قرارداد مشارکت عمومی خصوصی؛ برنامه‌ای برای مقابله با تحریم

بازار اوراق مسکن؛ حبس بازه‌ای «تسه»ها

بازار اوراق مسکن؛ حبس بازه‌ای «تسه»ها

بازار اوراق مسکن؛ حبس بازه‌ای «تسه»ها

بازار اوراق مسکن؛ حبس بازه‌ای «تسه»ها
بازار اوراق مسکن؛ حبس بازه‌ای «تسه»ها

«جنگ جهانی غذا» |چرا سلبریتی‌های غرب، سوسک‌خور شده‌اند؟

«جنگ جهانی غذا» |چرا سلبریتی‌های غرب، سوسک‌خور شده‌اند؟

«جنگ جهانی غذا» |چرا سلبریتی‌های غرب، سوسک‌خور شده‌اند؟

«جنگ جهانی غذا» |چرا سلبریتی‌های غرب، سوسک‌خور شده‌اند؟
«جنگ جهانی غذا» |چرا سلبریتی‌های غرب، سوسک‌خور شده‌اند؟

شادی مسافران هند علی‌رغم نرسیدن به مقصد/ سفرهایی که به بهانه گرفتن ارز انجام می‌شود

شادی مسافران هند علی‌رغم نرسیدن به مقصد/ سفرهایی که به بهانه گرفتن ارز انجام می‌شود

شادی مسافران هند علی‌رغم نرسیدن به مقصد/ سفرهایی که به بهانه گرفتن ارز انجام می‌شود

شادی مسافران هند علی‌رغم نرسیدن به مقصد/ سفرهایی که به بهانه گرفتن ارز انجام می‌شود
شادی مسافران هند علی‌رغم نرسیدن به مقصد/ سفرهایی که به بهانه گرفتن ارز انجام می‌شود

«تجربه جهانی حمایت از تولید» ــ ۱۰|«کانادا» چگونه جنگ اقتصادی «ترامپ» را خنثی کرد؟

«تجربه جهانی حمایت از تولید» ــ ۱۰|«کانادا» چگونه جنگ اقتصادی «ترامپ» را خنثی کرد؟

«تجربه جهانی حمایت از تولید» ــ ۱۰|«کانادا» چگونه جنگ اقتصادی «ترامپ» را خنثی کرد؟

«تجربه جهانی حمایت از تولید» ــ ۱۰|«کانادا» چگونه جنگ اقتصادی «ترامپ» را خنثی کرد؟
«تجربه جهانی حمایت از تولید» ــ ۱۰|«کانادا» چگونه جنگ اقتصادی «ترامپ» را خنثی کرد؟

ترکیه و اردن درصدد ازسرگیری توافقنامه تجارت آزاد

ترکیه و اردن درصدد ازسرگیری توافقنامه تجارت آزاد

ترکیه و اردن درصدد ازسرگیری توافقنامه تجارت آزاد

ترکیه و اردن درصدد ازسرگیری توافقنامه تجارت آزاد
ترکیه و اردن درصدد ازسرگیری توافقنامه تجارت آزاد

بازی الاکلنگی سکه؛ جهش ۱۰۰ هزار تومانی با فشارهایی از جنس دلار و ترس از مالیات

بازی الاکلنگی سکه؛ جهش ۱۰۰ هزار تومانی با فشارهایی از جنس دلار و ترس از مالیات

بازی الاکلنگی سکه؛ جهش ۱۰۰ هزار تومانی با فشارهایی از جنس دلار و ترس از مالیات

بازی الاکلنگی سکه؛ جهش ۱۰۰ هزار تومانی با فشارهایی از جنس دلار و ترس از مالیات
بازی الاکلنگی سکه؛ جهش ۱۰۰ هزار تومانی با فشارهایی از جنس دلار و ترس از مالیات

بازی الاکلنگی نرخ سکه؛ جهش ۱۰۰ هزار تومانی با فشارهایی از جنس دلار و هراس از مالیات

بازی الاکلنگی نرخ سکه؛ جهش ۱۰۰ هزار تومانی با فشارهایی از جنس دلار و هراس از مالیات

بازی الاکلنگی نرخ سکه؛ جهش ۱۰۰ هزار تومانی با فشارهایی از جنس دلار و هراس از مالیات

بازی الاکلنگی نرخ سکه؛ جهش ۱۰۰ هزار تومانی با فشارهایی از جنس دلار و هراس از مالیات
بازی الاکلنگی نرخ سکه؛ جهش ۱۰۰ هزار تومانی با فشارهایی از جنس دلار و هراس از مالیات

خبر خوش دولت برای نانواها

خبر خوش دولت برای نانواها

خبر خوش دولت برای نانواها

خبر خوش دولت برای نانواها
خبر خوش دولت برای نانواها

قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۰۴/۲۶ |استپ وی ۵۰۰ هزار تومان ارزان شد

قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۰۴/۲۶ |استپ وی ۵۰۰ هزار تومان ارزان شد

قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۰۴/۲۶ |استپ وی ۵۰۰ هزار تومان ارزان شد

قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۰۴/۲۶ |استپ وی ۵۰۰ هزار تومان ارزان شد
قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۰۴/۲۶ |استپ وی ۵۰۰ هزار تومان ارزان شد

فساد خودرو را به وزارت صنعت گوشزد کرده بودیم

فساد خودرو را به وزارت صنعت گوشزد کرده بودیم

فساد خودرو را به وزارت صنعت گوشزد کرده بودیم

فساد خودرو را به وزارت صنعت گوشزد کرده بودیم
فساد خودرو را به وزارت صنعت گوشزد کرده بودیم

ایرانی‎ها چه غذاهایی را بیشتر می‎خورند؟+جدول

ایرانی‎ها چه غذاهایی را بیشتر می‎خورند؟+جدول

ایرانی‎ها چه غذاهایی را بیشتر می‎خورند؟+جدول

ایرانی‎ها چه غذاهایی را بیشتر می‎خورند؟+جدول
ایرانی‎ها چه غذاهایی را بیشتر می‎خورند؟+جدول

مصرف برق دوباره از مرز ۵۷ هزار مگاوات گذشت

مصرف برق دوباره از مرز ۵۷ هزار مگاوات گذشت

مصرف برق دوباره از مرز ۵۷ هزار مگاوات گذشت

مصرف برق دوباره از مرز ۵۷ هزار مگاوات گذشت
مصرف برق دوباره از مرز ۵۷ هزار مگاوات گذشت

۲ واردکننده خودرو رسماً درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

۲ واردکننده خودرو رسماً درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

۲ واردکننده خودرو رسماً درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

۲ واردکننده خودرو رسماً درخواست «رانت» کرده‎اند + سند
۲ واردکننده خودرو رسماً درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

از «کاهش بهای طلای سیاه با احتمال افزایش تولید روسیه و عربستان» تا «زیان ۵۰۷ میلیون دلاری تسلا از جنگ تجاری آمریکا و چین»

از «کاهش بهای طلای سیاه با احتمال افزایش تولید روسیه و عربستان» تا «زیان ۵۰۷ میلیون دلاری تسلا از جنگ تجاری آمریکا و چین»

از «کاهش بهای طلای سیاه با احتمال افزایش تولید روسیه و عربستان» تا «زیان ۵۰۷ میلیون دلاری تسلا از جنگ تجاری آمریکا و چین»

از «کاهش بهای طلای سیاه با احتمال افزایش تولید روسیه و عربستان» تا «زیان ۵۰۷ میلیون دلاری تسلا از جنگ تجاری آمریکا و چین»
از «کاهش بهای طلای سیاه با احتمال افزایش تولید روسیه و عربستان» تا «زیان ۵۰۷ میلیون دلاری تسلا از جنگ تجاری آمریکا و چین»

از معاهده گس-گلشائیان به ایران تا فعالیت ۱۲ میلیون کارگر با قرارداد موقت

از معاهده گس-گلشائیان به ایران تا فعالیت ۱۲ میلیون کارگر با قرارداد موقت

از معاهده گس-گلشائیان به ایران تا فعالیت ۱۲ میلیون کارگر با قرارداد موقت

از معاهده گس-گلشائیان به ایران تا فعالیت ۱۲ میلیون کارگر با قرارداد موقت
از معاهده گس-گلشائیان به ایران تا فعالیت ۱۲ میلیون کارگر با قرارداد موقت

تابستان خشک ۹۷ هم بارانی شد+جدول

تابستان خشک ۹۷ هم بارانی شد+جدول

تابستان خشک ۹۷ هم بارانی شد+جدول

تابستان خشک ۹۷ هم بارانی شد+جدول
تابستان خشک ۹۷ هم بارانی شد+جدول

واردات ۵۵ تن باک بنزین موتورسیکلت به کشور

واردات ۵۵ تن باک بنزین موتورسیکلت به کشور

واردات ۵۵ تن باک بنزین موتورسیکلت به کشور

واردات ۵۵ تن باک بنزین موتورسیکلت به کشور
واردات ۵۵ تن باک بنزین موتورسیکلت به کشور

«بیکارِ بی‌پولی که میلیونر شد» – ۱|سود ۳ میلیارد تومانی با "کپور" در ۱ سال

«بیکارِ بی‌پولی که میلیونر شد» – ۱|سود ۳ میلیارد تومانی با "کپور" در ۱ سال

«بیکارِ بی‌پولی که میلیونر شد» – ۱|سود ۳ میلیارد تومانی با "کپور" در ۱ سال

«بیکارِ بی‌پولی که میلیونر شد» – ۱|سود ۳ میلیارد تومانی با "کپور" در ۱ سال
«بیکارِ بی‌پولی که میلیونر شد» – ۱|سود ۳ میلیارد تومانی با "کپور" در ۱ سال
شنیده های بازار
تبلیغات
تبلیغات