امروز چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ مصادف با Wednesday 19 September 2018
منو اصلی
31 بار
0 دیدگاه
ذخیره کن
ارسال کن
کپی کن
بزرگ
  
کوچک

جزئیات ۶ عملیات تروریسی و کودتا در بستر «تلگرام»/پیام‏‎رسانی که خانه امن تروریست‎ها شد

جزئیات ۶ عملیات تروریسی و کودتا در بستر «تلگرام»/پیام‏‎رسانی که خانه امن تروریست‎ها شد

جزئیات ۶ عملیات تروریسی و کودتا در بستر «تلگرام»/پیام‏‎رسانی که خانه امن تروریست‎ها شد

جزئیات ۶ عملیات تروریسی و کودتا در بستر «تلگرام»/پیام‏‎رسانی که خانه امن تروریست‎ها شد

جزئیات ۶ عملیات تروریسی و کودتا در بستر «تلگرام»/پیام‏‎رسانی که خانه امن تروریست‎ها شد
جزئیات ۶ عملیات تروریسی و کودتا در بستر «تلگرام»/پیام‏‎رسانی که خانه امن تروریست‎ها شد
شناسه خبر : 5613 | سرویس : آخرین اخبار , اقتصادی یکشنبه ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تاکنون مشخص شده که موارد متعددی از حملات تروریستی در کشورهای مختلف در بستر تلگرام برنامه‌ریزی و هماهنگ شده است که در ادامه به برخی موارد از این حملات ترورسیتی یا کودتا اشاره می کنیم. ۱- حمله تروریستی در فرانسه: نمونه‌ای از این دست عبارت است از حمله سال ۲۰۱۶ به ...


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تاکنون مشخص شده که موارد متعددی از حملات تروریستی در کشورهای مختلف در بستر تلگرام برنامه‌ریزی و هماهنگ شده است که در ادامه به برخی موارد از این حملات ترورسیتی یا کودتا اشاره می کنیم.

۱- حمله تروریستی در فرانسه:

نمونه‌ای از این دست عبارت است از حمله سال ۲۰۱۶ به کلیسای سنت اتین دو رووره فرانسه که منجر به کشته شدن کشیش این کلیسا شد. تحقیقات بعدی مشخص کرد که مهاجمان در ارتباطات تلگرامی خود، از چهار روز قبل در تدارک این حمله بوده‌اند.

دوروف در واکنش به انتقادات مطرح شده، بیش از ۷۶ حساب کاربری مربوط به گروه داعش را مسدود کرد. اما در اظهاراتی عجیب چنین بیان کرد: «دولت فرانسه نیز به اندازه داعش در این موضوع مقصر است زیرا سیاست‌ها و بی‌احتیاطی‌های آنها در واقع به این تراژدی ختم شد. آنها از مردم سختکوش فرانسه مالیات‌های بسیار سنگین می‌گیرند و از این پول برای شروع جنگ‌های بی‌فایده در خاورمیانه و ساخت بهشت‌های اجتماعی پارازیتی برای مهاجران شمال آفریقا استفاده می‌کنند.»

۲- حملات ترورستی داعش در پاکستان:

بنابر اعلام سازمان اطلاعات مرکزی پاکستان (FIA:Fedreal investigation Agency) در ماه مارس ۲۰۱۸ (اسفند ۱۳۹۶)، یکی از اعضای داعش به نام محمد عمران الیاس سیف الاسلام خلافتی که در شهر کراچی این کشور دستگیر شده اعتراف کرده است که اعضای این گروه تروریستی در سراسر جهان از طریق نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام با یکدیگر در ارتباط هستند. همچنین خلافتی برای بهره‌گیری موثر از دارک‌نت (darknet) پراکسی و VPN آموزش دیده بود.

۳- حملات ترورستی در اندونزی:

از سوی دیگر گروه موسوم به داعش مدعی شده که مسئول برنامه‌ریزی و اجرای چندین حمله در اندونزی در سال ۲۰۱۷ بوده است. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اندونزی می‌گوید که گروه‌های افراطی مانند داعش از نرم‌افزار تلگرام برای برقراری ارتباطات و رساندن دستورالعمل به نیروهای خود استفاده می‌کنند. این وزارتخانه نسخه وب پیام رسان تلگرام را مسدود و تهدید کرد که اپلیکیشن تلفن هوشمند این نرم‌افزار را نیز حذف خواهد کرد.

پس از مسدود شدن سرویس پیام رسان تلگرام توسط دولت اندونزی مسئولان این شرکت اعلام کردند که کانال‌های با محتوای «تروریستی» را از این سرویس حذف خواهند کرد. مسئولان شرکت تلگرام می‌گویند که بر اساس لیست دولت اندونزی، کانال‌های با محتوای تروریستی‌ای که در دسترس عموم بوده‌اند را حذف کرده‌اند. این سرویس اعلام کرد که با تشکیل تیمی آشنا به زبان و فرهنگ اندونزی به روند حذف این کانال‌ها سرعت خواهد بخشید.

پاول دوروف، موسس تلگرام در پیامی که در کانال رسمی این نرم‌افزار منتشر شد گفت: «تلگرام به شدت رمزگذای شده و حافظ حریم خصوصی است اما ما با تروریست‌ها دوستی‌ای نداریم و هر ماه صدها کانال عمومی مرتبط با داعش را حذف می‌کنیم.»

۴- حمله ترورستی در روسیه:

۱۴ فروردین ماه سال ۹۶ نیز یک عملیات انتحاری در مترو سن پترزبورگ رخ داد و ۱۴ تن کشته شدند. مهمترین نهاد امنیتی روسیه یعنی سازمان اطلاعات و امنیتی روسیه (FSB) اعلام کرد که اپلیکیشن پیام رسان تلگرام وسیله هماهنگی عملیات تروریستی بوده است. FSB اعلام کرده که Akbarzhon Jailov بمب‌گذار انتحاری حادثه متروی سن پترزبورگ از تلگرام برای هماهنگی این حمله و ارتباط با دیگر همدستانش استفاده می‌کرده است.

به گفته این سازمان، با رمزگذاری پیشرفته داده‌ها، تلگرام این فرصت را به تروریست‌ها داده که کانال ارتباطی مخفی با یکدیگر ایجاد کنند و این شبکه اکنون به صورت گسترده توسط تروریست‌ها برای انجام حملات در روسیه استفاده می‌شود.

اما با وجود این اتهامات پاول دوروف، بنیانگذار تلگرام حاضر به همکاری با نهادهای دولتی کشور زادگاهش نشد. مطابق قوانین جدید روسیه، کلیه اطلاعات شخصی شهروندان این کشور که در اینترنت ارسال می‌شود می‌بایست روی سرورهایی ذخیره شوند که به طور فیزیکی در خاک این کشور حضور دارند. شرکت‌هایی که از آن موضوع سر باز بزنند در لیست سیاه نهاد نظارت بر ارتباطات دیجیتال روسیه، Roskonmadzor قرار خواهند گرفت.

به گفته دوروف نهادهای امنیتی روسیه خواستار دسترسی به کلیدهای رمزنگاری (encryption keys) تلگرام هستند تا بتوانند از این طریق به خواندن مکالمات کاربران پرداخته و دیگر ترویرست‌ها را پیش از اجرای نقشه‌هایشان شناسایی و دستگیر کنند. دوروف مدعی شده است که هیچ کس در تلگرام به کلیدهای رمزنگاری دسترسی ندارد!

* تلگرام محبوب تروریستها!

تلگرام درحال حاضر بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر دارد و با توجه به سطح بالای رمزنگاری پیام‌ها در آن، گزینه محبوبی میان تروریست‌هاست تا بدون شناسایی به راحتی اقدامات شرورانه خود را در این محیط با یکدیگر هماهنگی نمایند. با این وجود پاول دوروف در خصوص نگرانی‌هایی که در این باره وجود دارد طی مصاحبه‌ای با رویترز اذعان داشته که اگر می‌خواهید با کارهایی مثل مسدود کردن تروریست‌ها را شکست بدهید، باید کل اینترنت را مسدود کنید.

آخرین خبر در این زمینه (فروردین ۱۳۹۷) آن است که Roskomnadzor نهاد نظر روسیه، با توجه به عدم همکاری تلگرام تقاضای مسدودسازی (فیلتر) آن را دادگاه ارسال کرد و دادگاه حکم مسدودسازی (فیلتر) تلگرام را صادر کرد.

به نوشته رویترز، پاول دوروف می‌گوید این شبکه تاکنون هزاران کانال مرتبط با تروریسم را مسدود کرده است و اگر مسکو دسترسی به آن را قطع کند، تروریست‌ها به یک سرویس رقیب روی خواهند کرد.

۵- حمله تروریستی در تهران: 

علاوه بر حوادث بین‌المللی، در کشور ما نیز تلگرام برای هماهنگی عملیات تروریستی استفاده است. بنابر اعلام معاون دادستان کل کشور (عبدالصمد خرم‌آبادی)، تمام هماهنگی‌های داعش برای حمله به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی (ره) از طریق تلگرام انجام شده بود.

وی اظهار داشته: برای هیچ ایرانی قابل قبول نیست که داعش فیلم عملیات تروریستی خود را در مجلس شورای اسلامی را در حین عملیات ضبط و به صورت آنلاین از طریق تلگرام برای همه دنیا پخش کند و کسی نتواند از نظر فنی جلوی این اقدام را بگیرد.

خرم‌آبادی افزود: همچنین برای هیچ ایرانی قابل قبول نیست که تیم‌های تروریستی داعش تمام هماهنگی‌های خود را برای انجام عملیات تروریستی در مجلس شورای اسلامی را از طریق تلگرام انجام دهند و نهادهای امنیتی کشور به لحاظ غیرقابل کنترل بودن این شبکه، هیچ اطلاعی از این موضوع نداشته باشند.

۶- نقش مدیر تلگرام در کودتای ۲۱۰۴ اوکراین:

سال ۲۰۱۴ میلادی کیف پایتخت اوکراین دستخوش تحولاتی می‌شود که گواه مدیریت منظم و با برنامه‌ای برای تغییر دفعی حکومت به سمت مطلوب ناتو است؛ پاول دوروف، مدیر وقت شبکه اجتماعی VK و مدیر کنونی تلگرام، و عملا بازوی فضای مجازی کودتا محسوب می‌شود. VK بزرگترین شبکه اجتماعی روسی زبان دنیا و از نظر گستردگی دومین شبکه اجتماعی بزرگ در سطح جهان محسوب می‌آید. به زعم اکثریت کارشناسان، عامل به نتیجه رسیدن کودتای اوکراین طرح و برنامه‌ریزی و هدایت در این فضا (VK) بوده است. لذا FSB دستگاه امنیتی روسیه، مستقیما عامل به ثمر نشستن کودتای آمریکایی – اروپایی در اوکریان را بستری می‌دانست که پاول دوروف آن را مدیریت می‌کرد.

طبق اسناد متقن علت دستگیری پاول دوروف توسط FSB (دستگاه امنیتی روسیه)‌و بعدها فرار وی، همکاری وی با کودتاگران اوکراین و عدم همکاری متقابل با دولت روسیه در کمک به شناسایی رهبران محلی این کودتا در اوکراین است.

* چرخش تلگرام: از دامن زدن به آشوب‌های اجتماعی تا خانه امن مجرمان

ژانویه ۲۰۱۸ (بهمن ۱۳۹۶) در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد شهرداووس سوئیس، ترزا می نخست وزیر انگلستان، در بخشی از سخنرانی خود به پیام‌رسان تلگرام پرداخت و آن را خانه امن تبهکاران و تروریست‌ها دانست. بلافاصله پیش از آغاز نخست وزیری وی در دو سال قبل، ترزا می برای مدت شش سال پیاپی سمت وزارت کشور انگلستان را برعهده داشته است سمتی که در شصت سال گذشته هیچ کس در انگلستان به مدت شش سال پیاپی در این پست کلیدی نبوده است. لذا اظهارات ترزا می را به علت اشراف اطلاعاتی و امنیتی او باید بسیار جدی گرفت. اما چرا وی انگشت اتهام را به سوی تلگرام گرفته و تلگرام را با تروریسم عجین کرده است؟ 

"… پلت فرم‌های کوچکممکن است به سرعت تبدیل به خانه امن تبهکاران و تروریست‌ها شوند. در مورد تلگرام دیدیم که چنین شد. … هیچ کس نمی‌خواهد به عنوان پلت فرم تروریست‌ها شناخته شود. یا اپلیکیشن منتخب کودک آزاران جنسی. … نمی‌توان به وضعیت کنونی ادامه داد، چون واضح شده که این پلت‌فرم‌ها دیگر فقط میزبان منفعل نیستند. …"

در سال ۲۰۱۷ یک مقاله پژوهشی با نام «بررسی پلت فرم برگزیده داعش: تلگرام» (Preferred Platform: Telegram Navigating ISIS) در زمینه جذابیت تلگرام برای گروه تروریستی داعش در مجله «تروریسم و خشونت سیاسی» (Terrorism and Political Violence) منتشر شده است. مجله مذکور دارای معتبرترین نمایه‌های بین‌المللی (از جمله ISI) و توسط ناشر تیلور و فرانسیس (Taylor &Francis) که یکی از قدیمی‌ترین ناشران تجاری در جهان و یکی از رهبران ناشران آکادمیک است منتشر می‌شود.

مقاله تا این تاریخ بیش از ۱۴۰۰ بار دیده شده است. مقاله توسط محققان دانشگاه ایالتی جورجیا (Georgia State Univercity) ضمن پژوهشی با حمایت مالی و تحت نظارت وزارت دفاع آمریکا نوشته شده است. نظریه طرح شده در مقابله آن است که تلگرام امنیت و حریم خصوصی را به گونه‌ای فراهم ساخته که گروه‌های تروریستی به آن مهاجرت کرده‌اند. تلگرام علاوه بر کانال‌ها، امکان گفتگوی اختصاص را نیز فراهم می‌آورد. امنیت و رمزنگاری پیشرفته ویژگی اختصاصی تلگرام است که خصوصا در چت مخفی (secret chat) خود را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/Source link

لینک مطلب : http://tsenews.com/?p=5613


مطالب مرتبط با مطلب
دیدگاه کاربران

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط .:TSENEWS:. در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال دیدگاهآخرین اخبار

تولید نفت آمریکا بالاتر می‌رود

تولید نفت آمریکا بالاتر می‌رود

تولید نفت آمریکا بالاتر می‌رود

تولید نفت آمریکا بالاتر می‌رود
تولید نفت آمریکا بالاتر می‌رود

در شرایط جنگ اقتصادی، سفارتخارنه ایران در چین سه ماه بدون سفیر

در شرایط جنگ اقتصادی، سفارتخارنه ایران در چین سه ماه بدون سفیر

در شرایط جنگ اقتصادی، سفارتخارنه ایران در چین سه ماه بدون سفیر

در شرایط جنگ اقتصادی، سفارتخارنه ایران در چین سه ماه بدون سفیر
در شرایط جنگ اقتصادی، سفارتخارنه ایران در چین سه ماه بدون سفیر

از اعزام هیات نمایندگان ایرانی برای شرکت در اجلاس صندوق بین المللی پول تا رونمایی از سامانه صیاد

از اعزام هیات نمایندگان ایرانی برای شرکت در اجلاس صندوق بین المللی پول تا رونمایی از سامانه صیاد

از اعزام هیات نمایندگان ایرانی برای شرکت در اجلاس صندوق بین المللی پول تا رونمایی از سامانه صیاد

از اعزام هیات نمایندگان ایرانی برای شرکت در اجلاس صندوق بین المللی پول تا رونمایی از سامانه صیاد
از اعزام هیات نمایندگان ایرانی برای شرکت در اجلاس صندوق بین المللی پول تا رونمایی از سامانه صیاد

بانک مرکزی آرژانتین برای نجات پزو ۱۵.۶ میلیارد دلار هزینه کرد

بانک مرکزی آرژانتین برای نجات پزو ۱۵.۶ میلیارد دلار هزینه کرد

بانک مرکزی آرژانتین برای نجات پزو ۱۵.۶ میلیارد دلار هزینه کرد

بانک مرکزی آرژانتین برای نجات پزو ۱۵.۶ میلیارد دلار هزینه کرد
بانک مرکزی آرژانتین برای نجات پزو ۱۵.۶ میلیارد دلار هزینه کرد

چین ۶۰ میلیارد دلار تعرفه بر کالاهای آمریکایی وضع کرد

چین ۶۰ میلیارد دلار تعرفه بر کالاهای آمریکایی وضع کرد

چین ۶۰ میلیارد دلار تعرفه بر کالاهای آمریکایی وضع کرد

چین ۶۰ میلیارد دلار تعرفه بر کالاهای آمریکایی وضع کرد
چین ۶۰ میلیارد دلار تعرفه بر کالاهای آمریکایی وضع کرد

شاخص کل بورس ۷۳۴ واحد از دست داد/ شاخص کل هم وزن سبزپوش باقی ماند

شاخص کل بورس ۷۳۴ واحد از دست داد/ شاخص کل هم وزن سبزپوش باقی ماند

شاخص کل بورس ۷۳۴ واحد از دست داد/ شاخص کل هم وزن سبزپوش باقی ماند

شاخص کل بورس ۷۳۴ واحد از دست داد/ شاخص کل هم وزن سبزپوش باقی ماند
شاخص کل بورس ۷۳۴ واحد از دست داد/ شاخص کل هم وزن سبزپوش باقی ماند

یکساله تخم مرغ ۶۰ درصد و گوشت قرمز ۴۷ درصد گران شد

یکساله تخم مرغ ۶۰ درصد و گوشت قرمز ۴۷ درصد گران شد

یکساله تخم مرغ ۶۰ درصد و گوشت قرمز ۴۷ درصد گران شد

یکساله تخم مرغ ۶۰ درصد و گوشت قرمز ۴۷ درصد گران شد
یکساله تخم مرغ ۶۰ درصد و گوشت قرمز ۴۷ درصد گران شد

تولیدات یارانه دار کشور نباید صادر شود

تولیدات یارانه دار کشور نباید صادر شود

تولیدات یارانه دار کشور نباید صادر شود

تولیدات یارانه دار کشور نباید صادر شود
تولیدات یارانه دار کشور نباید صادر شود

از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»

از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»

از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»

از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»
از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»

پکن: تعرفه‌های جدید آمریکا را بی پاسخ نخواهیم گذاشت

پکن: تعرفه‌های جدید آمریکا را بی پاسخ نخواهیم گذاشت

پکن: تعرفه‌های جدید آمریکا را بی پاسخ نخواهیم گذاشت

پکن: تعرفه‌های جدید آمریکا را بی پاسخ نخواهیم گذاشت
پکن: تعرفه‌های جدید آمریکا را بی پاسخ نخواهیم گذاشت

دیگر بیش از این امکان کنترل افزایش قیمت نفت وجود ندارد

دیگر بیش از این امکان کنترل افزایش قیمت نفت وجود ندارد

دیگر بیش از این امکان کنترل افزایش قیمت نفت وجود ندارد

دیگر بیش از این امکان کنترل افزایش قیمت نفت وجود ندارد
دیگر بیش از این امکان کنترل افزایش قیمت نفت وجود ندارد

تولید ون نزدیک به ۳ برابر شد

تولید ون نزدیک به ۳ برابر شد

تولید ون نزدیک به ۳ برابر شد

تولید ون نزدیک به ۳ برابر شد
تولید ون نزدیک به ۳ برابر شد

مسئولین هنوز نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی سال زراعی ۹۸ را اعلام نکرده اند

مسئولین هنوز نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی سال زراعی ۹۸ را اعلام نکرده اند

مسئولین هنوز نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی سال زراعی ۹۸ را اعلام نکرده اند

مسئولین هنوز نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی سال زراعی ۹۸ را اعلام نکرده اند
مسئولین هنوز نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی سال زراعی ۹۸ را اعلام نکرده اند

طراحیهای بدیع جهاد در کوران دفاع؛ به روایت مؤسس جهادسازندگی

طراحیهای بدیع جهاد در کوران دفاع؛ به روایت مؤسس جهادسازندگی

طراحیهای بدیع جهاد در کوران دفاع؛ به روایت مؤسس جهادسازندگی

طراحیهای بدیع جهاد در کوران دفاع؛ به روایت مؤسس جهادسازندگی
طراحیهای بدیع جهاد در کوران دفاع؛ به روایت مؤسس جهادسازندگی

دولت برای سامانه نیما «تنخواه گردان» در نظر بگیرد

دولت برای سامانه نیما «تنخواه گردان» در نظر بگیرد

دولت برای سامانه نیما «تنخواه گردان» در نظر بگیرد

دولت برای سامانه نیما «تنخواه گردان» در نظر بگیرد
دولت برای سامانه نیما «تنخواه گردان» در نظر بگیرد

قیمت خودرو امروز۲۷/ ۱۳۹۷/۰۶| استپ وی یک میلیون تومان ارزان شد

قیمت خودرو امروز۲۷/ ۱۳۹۷/۰۶| استپ وی یک میلیون تومان ارزان شد

قیمت خودرو امروز۲۷/ ۱۳۹۷/۰۶| استپ وی یک میلیون تومان ارزان شد

قیمت خودرو امروز۲۷/ ۱۳۹۷/۰۶| استپ وی یک میلیون تومان ارزان شد
قیمت خودرو امروز۲۷/ ۱۳۹۷/۰۶| استپ وی یک میلیون تومان ارزان شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۷/۰۶/۲۷

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۷/۰۶/۲۷

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۷/۰۶/۲۷

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۷/۰۶/۲۷
قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۷/۰۶/۲۷

هنوز نرخ بلیت اتوبوس‌های اربعین تعیین نشده است

هنوز نرخ بلیت اتوبوس‌های اربعین تعیین نشده است

هنوز نرخ بلیت اتوبوس‌های اربعین تعیین نشده است

هنوز نرخ بلیت اتوبوس‌های اربعین تعیین نشده است
هنوز نرخ بلیت اتوبوس‌های اربعین تعیین نشده است

بدافزار مفهومی «دیپ‌لاکر» بر پایه هوش مصنوعی خلق شد

بدافزار مفهومی «دیپ‌لاکر» بر پایه هوش مصنوعی خلق شد

بدافزار مفهومی «دیپ‌لاکر» بر پایه هوش مصنوعی خلق شد

بدافزار مفهومی «دیپ‌لاکر» بر پایه هوش مصنوعی خلق شد
بدافزار مفهومی «دیپ‌لاکر» بر پایه هوش مصنوعی خلق شد

ابلاغیه‌های ارزی واردات و واکنش‌های آن

ابلاغیه‌های ارزی واردات و واکنش‌های آن

ابلاغیه‌های ارزی واردات و واکنش‌های آن

ابلاغیه‌های ارزی واردات و واکنش‌های آن
ابلاغیه‌های ارزی واردات و واکنش‌های آن
شنیده های بازار
تبلیغات
تبلیغات