امروز دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ مصادف با Monday 18 June 2018
منو اصلی
37 بار
0 دیدگاه
ذخیره کن
ارسال کن
کپی کن
بزرگ
  
کوچک

تولید فولاد مقاوم در برابر زلزله در شرکت فولاد مبارکه اصفهان

تولید فولاد مقاوم در برابر زلزله در شرکت فولاد مبارکه اصفهان

تولید فولاد مقاوم در برابر زلزله در شرکت فولاد مبارکه اصفهان

تولید فولاد مقاوم در برابر زلزله در شرکت فولاد مبارکه اصفهان

تولید فولاد مقاوم در برابر زلزله در شرکت فولاد مبارکه اصفهان
تولید فولاد مقاوم در برابر زلزله در شرکت فولاد مبارکه اصفهان
شناسه خبر : 3386 | سرویس : آخرین اخبار , بازار سرمایه سه شنبه ۱۰ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲

Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it. محصول نوآورانه فولاد مقاوم در برابر زلزله در فولاد مبارکه با همکاری دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی و دانشـگاه صنعتی اصفهان و با همت معاونت‌های فناوری، بهره‌برداری و فروش و بازاریابی فولاد مبارکه طراحی و تولید شد. به گزارش رادیوسهام ...Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

تولید فولاد مقاوم در برابر زلزله در شرکت فولاد مبارکه اصفهان

محصول نوآورانه فولاد مقاوم در برابر زلزله در فولاد مبارکه با همکاری دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی و دانشـگاه صنعتی اصفهان و با همت معاونت‌های فناوری، بهره‌برداری و فروش و بازاریابی فولاد مبارکه طراحی و تولید شد.

به گزارش رادیوسهام ، تولید فولاد مقاوم در برابر زلزله در فولاد مبارکه در دومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی که ازسوی دانشگاه صنعتی شریف و با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، با حضور برخی مسئولان، نخبگان و استادان دانشگاه‌های کشور برگزار شد، لوح زرین نوآوری محصول برتر ایرانی را گرفت. منوچهر نیکفر، معاون فناوری فولاد مبارکه اصفهان، پس از دریافت این لوح زرین، گفت: فولاد مبارکه به‌عنوان یک سازمان جهان‌تراز، نوآوری را نه یک انتخاب که یک الزام برای پایداری کسب‌وکار می‌داند و برنامه‌های راهبردی و عملیاتی جامعی در راستای تبدیل به سازمان نوآور تدوین و اجرایی کرده است.

یکی از این راهبردها، نوآوری در محصولات است که از طریق توسعه فرآیندهای مربوط در درون سازمان و شبکه‌سازی و تعامل با محیط محقق می‌شود. بدین منظور ارتباطات و تعامل نزدیک و موثری با مشتریان برقرار و ایده‌ها و نیازهای آنها را به‌طور مستمر دریافت و تحلیل می‌کند؛ همچنین با رصد بازار، رقبا، روند محصولات و فناوری‌های مربوط سعی می‌کند سبد محصولات خود را همواره روزآمد نگه دارد. وی با تاکید بر اینکه فولاد مبارکه در این راستا از ظرفیت‌ها و دانش بالای کارشناسان و متخصصان خود استفاده می‌کند، تصریح کرد: در همین زمینه و به‌منظور تقویت اکوسیستم نوآوری، این شرکت تعاملات موثری با دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی، شرکت‌های دانش‌بنیان و خبرگان صنعت فولاد برقرار کرده است.

مقاومت فولاد همیشه مدنظر نیست

استفاده از فولاد نرم در قسمت‌های باربر جانبی سیستم‌های مهاربندی متمرکز (CBF) و خارج از مرکز (EBF) و همچنین بکارگیری آن در ورق فولادی دیوارهای برشی فولادی (SPSW)، با فرض حفظ ظرفیت باربری آنها باعث می‌شود سطح مقطع مهاربندها یا ضخامت ورق فولادی افزایش یابد. در همین زمینه پروفسور سعید صبوری، استاد دانشکده عمران دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی افزود: از زمانی که انسان فولاد را در سازه‌ساختمان‌ها به کار گرفت، سعی کرد مقاومت آن را افزایش دهد تا با ظریف‌تر کردن مقاطع، وزن سازه را کاهش دهد و درنتیجه آن را اقتصادی‌تر کند؛ اما افزایش مقاومت فولاد نه تنها برای همه اعضای یک سازه فولادی همیشه مفید نیست؛ بلکه در برخی اجزا لازم است از مقاومت آن تا حد امکان کاسته شود تا سازه بتواند رفتار بهتری از خود نشان دهد. در این اجزای سازه که قرار است انرژی وارد به آن را با رفتار غیرخطی جذب کنند، بهتر است از فولاد با مقاومت‌کم استفاده شود که به آن فولاد نرم گفته می‌شود و دارای حد جاری شدن اسمی بین ۹۰ تا ۱۲۰ نیوتن بر میلی‌مترمربع است و شکل‌پذیری زیادی دارد. این مطلب درباره سازه‌های فولادی که در برابر بارهای جانبی به ویژه بارهای ناشی از زلزله قرار دارند، به‌طور کامل محسوس است. وی افزود: استفاده از فولاد نرم در قسمت‌های باربر جانبی سیستم‌های مهاربندی متمرکز (CBF) و خارج از مرکز (EBF) و همچنین بکارگیری آن در ورق فولادی دیوارهای برشی فولادی (SPSW)، با فرض حفظ ظرفیت باربری آنها باعث می‌شود تا سطح مقطع مهاربندها یا ضخامت ورق فولادی افزایش یابد. این افزایش، کاهش قابل توجه تغییر مکان برشی طبقات و افزایش سختی برشی آنها را به‌دنبال خواهد داشت. کاهش قابل‌ملاحظه تغییر مکان برشی طبقات علاوه بر آنکه باعث می‌شود اجزای اصلی باربر سازه مانند ستون‌ها، به علت تغییر مکان جانبی کوچکتر و درنتیجه کاهش محسوس زمان در آنها، از گزند آسیب‌های جدی در امان بماند و همین امر باعث می‌شود از اثرات نامطلوب پدیده P نیز تا حد زیادی کاسته شود. این موضوع زمانی جدی‌تر و محسوس می‌شود که سازه برای جذب انرژی وارد منطقه غیرخطی شود. در این حالت می‌توان انتظار داشت اعضای باربر جانبی مانند مهاربندها یا ورق فولادی در دیوار برشی فولادی که در آنها از فولاد نرم استفاده شده است، در تغییر مکان‌های کوچکتر غیرخطی شده و عمده انرژی را جذب کنند. به این ترتیب اجزای اصلی باربر سازه مانند ستون‌ها در حالت خطی باقی‌مانده و از آسیب‌های ناشی از غیرخطی شدن در امان می‌مانند. این استاد دانشگاه ادامه داد: با چاق شدن مهاربندها در سیستم‌های مهاربندی و ضخیم شدن ورق فولادی در دیوارهای برشی فولادی به‌دلیل استفاده از فولاد نرم در آنها، کمانش آنها در تنش‌های فشاری بالاتری اتفاق خواهد افتاد.

این به مفهوم بهبود محسوس چرخه‌های هیسترزیس در این سیستم‌ها تحت‌تاثیر بارهای دورهای جانبی و افزایش جذب انرژی است؛ بنابراین عمده ظرفیت فولاد در بارهای دورهای به کار گرفته شده و نشانگر استفاده اقتصادی‌تر و موثرتر از فولاد مصرفی در سیستم‌های مقاوم است. فولاد مبارکه هم به حساس بودن موضوع پی برد و زمانی که درخواست تولید آن صادر شد، استقبال و همکاری کرد.

نقطه تسلیم پایین

محمدرضا طـرقی‌نژاد، رئیس دانشکده مهنــدسی مـواد دانشگاه صنعتی اصفهان نیز گفت: این نوع فولاد به دلیل اینکه نقطه تسلیم آن بسیار پایین است، در دیوارهای برشی ساختمان به کار می‌رود تا در زمان وقوع زلزله بتواند سریع به تغییر شکل پلاستیک برسد و تاثیرات مخرب زلزله را از بین ببرد. وی افزود: نقطه تسلیم باید کمتر از ۱۰۰ مگاپاسکال باشد تا بتواند این کار را به‌راحتی انجام دهد. خوشبختانه پروژه‌ای در فولاد مبارکه با همت دکتر صبوری تعریف شد. من هم درخواست کردم به‌عنوان همکار به ایشان بپیوندم و در قسمت متالورژیک تولید فولاد باشم تا بتوانیم راهکارهایی در نظر بگیریم و تنش تسلیم را به کمتر یا نزدیک ۱۰۰ مگاپاسکال برسانیم. طراحی و ارزیابی این محصول از لحاظ ریخت ساختاری و خواص متالورژیکی به عهده من و گروهم بود. فولاد نرم یکی از محصولات نو در جهان به ویژه در ایران است. خوشبختانه فولاد مبارکه هم به حساس بودن موضوع پی برد و زمانی که درخواست تولید در فولاد مبارکه صادر شد، از آن استقبال و برای انجام این طرح همکاری کردند.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: هنوز به نظر من جا دارد که از لحاظ پژوهشی کار کنیم. هنوز استحکام آن بالاتر از ۱۰۰ مگاپاسکال است که باید به کمتر از این مقدار برسد. با توجه به اینکه کشور ما، کشوری زلزله‌خیز است و در چند ماه گذشته چندین زلزله در مکان‌های مختلف داشته‌ایم که خرابی‌های بسیاری به بار آورده است؛ از این رو باید به سمت طراحی‌های نوین در صنعت ساختمان‌سازی برویم؛به همین دلیل اگر از دیوارهای برشی در ساخت‌وساز استفاده شود به‌راحتی انرژی اعمال شده از سمت زلزله به ساختمان را راحت جذب می‌کند و خرابی‌های کمتری به بار می‌آورد.
وی ادامه داد: درحال‌حاضر با تشکیل کارگروهی به‌نام «ارتقای کیفی محصولات» روی بهبود کیفی هرچه بیشتر محصولات فولاد مبارکه متمرکز شده‌ایم.

مقاومتی کمتر از فولاد معمول برای ساخت‌و ساز فولاد نرم، مقاومتی کمتر از فولاد معمول ساختمانی دارد و قابلیت شکل‌پذیری آن بیشتر است. غلامرضا جوانمردی، مدیر واحد متالورژی و روش‌های تولید با بیان این مطلب گفت: طرح استفاده از فولاد نرم در سازه ساختمان‌ها در چند سال گذشته گسترش یافته و در جهان کاربردی شده است. این نوع فولاد که دارای مقاومتی کمتر از فولاد معمول ساختمانی است و شکل‌پذیری بیشتری نسبت به آن دارد، در باربر جانبی سازه‌ها به ویژه برای جذب انرژی به کار گرفته می‌شود. وی افزود: استفاده از فولاد نرم در دیوار برشی فولادی، مهاربندهای همگرا و واگرا و همچنین مهاربندهای مقاوم در برابر کمانش پنل‌های جاذب انرژی و دیگر سیستم‌های مقاومت جانبی و رفتار آنها کاربرد دارد و می‌تواند تحمل بارهای جانبی را تا حد زیادی بهبود بخشد.

محصول نوآورانه

شهرام عباسی، مدیر تحقیق و توسـعه فولاد مبارکه نیز گفت: فولاد مبارکه در این جشنواره که برای دومین سال است، با حضور شرکت‌های برتر این حوزه برگزار می‌شود و می‌تواند منجر به ارتقای جایگاه نوآوری شرکت به ویژه درزمینه محصول شود، برای نخستین بار شرکت کرد و با معرفی محصول نوآورانه فولاد مقاوم در برابر زلزله که حاصل تلاش همکاران در معاونت‌های بهره‌برداری، فروش و بازاریابی و فناوری در قالب یک پروژه پژوهشی مشترک با دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی و دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان بود، خود را در معرض این ارزیابی قرار داد که خوشبختانه با توجه به توانمندی بالای شرکت در زمینه‌های نوآوری محصول، موفق به دریافت لوح زرین نوآوری محصول برتر ایرانی شد. وی افزود: امید است این نوآوری درزمینه فولادهای مقاوم در برابر زلزله زمینه‌ساز توسعه سازه‌های فولادی و ارتقای کیفیت ساخت‌وساز در کشور و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر خسارات ناشی از بلایای طبیعی شود.

استحکام سازه‌ها در مقابل زلزله

غلامرضا طاهری، مدیر برنامه‌ریزی و تحقیقات بازاریابی فولاد مبارکه نیز در این باره اظهار کرد: یکی از مباحث مهم در صنعت ساختمان‌سازی به‌ویژه تولید سازه‌های فلزی، استحکام سازه‌ها در برابر زلزله است و در این باره محاسبات پیچیده‌ای ازسوی طراحان انجام می‌شود؛ همچنین استانداردها و آیین‌نامه‌ها و الزامات قانونی فراوانی نیز در این زمینه وجود دارد که به‌طور تقریبی در همه کشورها لازم الاجراست. با توجه به اهمیت موضوع زلزله، در جهان همواره پژوهش‌هایی در جهت بهبود سازه‌ها و استحکام بیشتر در مقابل زلزله انجام می‌شود. در چند سال گذشته تولید فولادهایی که بتوانند نیروی عظیم وارده به سازه بر اثر زلزله را جذب کنند و با تغییر شکل مانع بروز خسارت به سازه شوند یا حداقل این نیرو را برای سازه قابل تحمل کنند در کانون توجه پژوهشگران این رشته قرار گرفته است. این نوع فولاد که با عنوان فولاد فناشونده شناخته می‌شود، در قسمت‌های مختلف سازه کاربرد دارد تا در صورت بروز زلزله با جذب نیروهای وارده مانع انتقال این نیروها به سایر اجزای سازه و تخریب احتمالی آن شوند. وی ادامه داد: با توجه به اینکه آمادگی برای مقابله با زلزله در منطقه و کشور ما اهمیت بسیاری دارد، تولید این محصولات در دستور کار واحدهای مختلف شرکت قرار گرفت و با استفاده از دانش بومی و تجهیزات موجود تولید این محصول با موفقیت انجام شد. از آنجا که در تحلیل‌های انجام شده موقعیت این محصول در ماتریس GE (توانمندی تولید- جذابیت بازار) در منطقه جذابیت متوسط بازار و توانمندی بالای تولید قرار گرفته، توسعه بازار این محصول از اولویت‌های واحد فروش و بازاریابی است. طاهری در ادامه اظهارکرد: ازجمله راهکارهایی که برای توسعه مصرف این محصول در صنایع ساختمانی مطرح است بازنگری استانداردها و آیین‌نامه‌های نظام مهندسی ساختمان کشور و برگزاری سمینارها و همایش‌های تخصصی در زمینه معرفی این محصول جدید و نحوه کاربرد آن در طراحی سازه‌هاست تا در آینده شاهد پیشرفت هرچه بیشتر و استفاده از فناوری‌های نوین جهان در صنعت ساختمان کشور با تکیه بر توان متخصصان داخلی و ظرفیت‌های موجود در کشور باشیم. وی افزود: این نوع فولاد با حمایت و مشارکت وزارت راه و شهرسازی، نظام مهندسی ساختمان و استاندارد می‌تواند در سازه‌های مقاوم به زلزله کاربرد گسترده‌ای داشته باشد.

مشارکت یک فولادساز با دو دانشگاه

شاهرخ پورمستدام، کارشناس واحد متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه نیز گفت: پروژه پژوهشی تولید فولاد نرم با مشارکت دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی و دانشگاه صنعتی اصفهان در ۲ فاز اصلی سازه‌ها و متالورژیکی تعریف شد. این فولاد با عنوان low yield steel یا Easy going steel معروف بوده که واژه مخفف آن۱۰۰ EGS یا۱۰۰ LYP است. در شرکت فولاد مبارکه بر مبنای پژوهش‌های انجام شده و سرمایه‌گذاری در نصب و راه‌اندازی سیستم تحت خلأ RH-OB امکان تولید این فولاد میسر شد. خواص این فولاد شامل تنش تسلیم ۱۲۰ تا ۸۰، کشش نهایی ۳۰۰ تا ۲۰۰ مگاپاسکال و ازدیاد طول حداقل ۵۰ درصد است و لازم است مقدار کربن آن به کمتر از ۰/۰۲ و مقدار منگنز به ۰/۲درصد کاهش یابد. وی در ادامه گفت: براساس طراحی انجام شده، در واحد متالورژی و روش‌های تولید به مقدار ۲۰۰۰ تن ذوب با کربن ۰/۰۰۲درصد و منگنز ۴ درصد و با ضخامت‌های ۶ و ۸ میلی‌متر و در واحد نورد گرم فولاد مبارکه با دمای نورد نهایی ۹۰۰ و دمای کلاف پیچی ۷۰۰ درجه سانتی‌گراد تولید شد.

گریدهای ویژه تولید

این گرید جزو گریدهای ویژه تولیدی است و موارد مدنظر و حائز اهمیت از قبیل کنترل میزان کربن و منگنز و طی کردن سیکل RH-TOP و همچنین شرایط مناسب ماشین ریخته‌گری آن به‌طور کامل کنترل شده تا از بروز هرگونه عیب به‌ویژه عیوب داخلی جلوگیری شود.محمدرضا بنائیان‌مفرد، مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه با بیان این مطلب، افزود: ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در راستای ماموریت سازمانی و برای تحقق وظیفه مسئولیت اجتماعی خود، تولید انواع محصولات فولادی تخت و باکیفیت و موردنیاز مشتریان را همواره در دستور کار خود داشته است. وی گفت: در همین راستا با طرح مسئله در زمینه تولید فولادهای مقاوم در برابر زلزله، پس از طراحی، کار ساخت این گرید با محوریت واحد متالورژی و همکاری ناحیه و همچنین تعیین فرآیند تولید از مسیر کوره‌های قوس الکتریکی، متالورژی ثانویه، RH -TOP و ریخته‌گری مداوم انجام شد. در تمامی مراحل تولید و با توجه به اهمیت آن علاوه بر افزایش آماده به کاری تجهیزات با حضور کارشناسی در فرآیند تولید و با نظارت کامل انجام شد. علیرضا کی‌یگانه، رئیس گروه فنی ناحیه نورد گرم نیز گفت: از آنجا که این نوع محصول دارای مشخصاتی از قبیل C، MNپایین و میزان دماهای خاص و بالای نورد نهایی (۹۲۰=FT) و دمای کلاف‌پیچ (۷۰۰=CT) بود، نیاز به محاسبه و تعیین شرایط خاص فرآیندی در قسمت‌های مختلف نورد گرم از کوره‌های پیش‌گرم تا انتهای کلاف پیچی، جهت دستیابی به تولید پایدار توام با کیفیت مطلوب وجود داشت.در این باره دمای خروجی از نورد مقدماتی (Roughing Temperature) حدود ماکزیمم عملیاتی (C۱۰۹۰) و ضخامت بار خروجی در محدوده (۳۸ میلی‌متر) تعیین شده و نیز با توجه به نرم بودن این نوع فولاد، کنترل شرایط سرعت نورد و خنک‌کاری‌ها با در نظر گرفتن شرایط پایداری نورد و تامین کیفیت موردنظر مشخص شد. کنترل شرایط قفسه‌های نورد و خنک‌کاری ورق (strip cooling) و همچنین پوسته‌شویی‌ها (Descaling) از دیگر موارد در نظر گرفته شده برای دستیابی به کیفیت مطلوب تر و خواص بهتر این محصول بود.

وی افزود: این محصول با توجه به مشخصات خاص آنالیز شیمیایی و مشخصات ویژه تولیدی آن در نورد گرم، میزان استحکام تسلیم پایینی دارد با توجه به طراحی اولیه آن بر این اساس، می‌تواند برای استفاده در سازه‌های ضدزلزله کاربرد داشته باشد. درحال‌حاضر ناحیه نورد گرم با توجه به دستیابی به استانداردها و شیوه‌نامه‌های فرآیندی و تجهیزاتی، امکان ادامه تولید این محصول و نیز بررسی و تولید محصولات مشابه آن را دارد.

منبع: روزنامه گسترش صمت

نوشته تولید فولاد مقاوم در برابر زلزله در شرکت فولاد مبارکه اصفهان اولین بار در اخبار بورس بخوانیدSource link

لینک مطلب : http://tsenews.com/?p=3386


مطالب مرتبط با مطلب
دیدگاه کاربران

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط .:TSENEWS:. در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال دیدگاهآخرین اخبار

کدام محصولات غذایی بازار ایران "تراریخته" است/ عدم اجرای قانون "برچسب‌گذاری"

کدام محصولات غذایی بازار ایران "تراریخته" است/ عدم اجرای قانون "برچسب‌گذاری"

کدام محصولات غذایی بازار ایران "تراریخته" است/ عدم اجرای قانون "برچسب‌گذاری"

کدام محصولات غذایی بازار ایران "تراریخته" است/ عدم اجرای قانون "برچسب‌گذاری"
کدام محصولات غذایی بازار ایران "تراریخته" است/ عدم اجرای قانون "برچسب‌گذاری"

از قتل نادر شاه تا باز پس گیری اوج تولید بعد از پنج سال

از قتل نادر شاه تا باز پس گیری اوج تولید بعد از پنج سال

از قتل نادر شاه تا باز پس گیری اوج تولید بعد از پنج سال

از قتل نادر شاه تا باز پس گیری اوج تولید بعد از پنج سال
از قتل نادر شاه تا باز پس گیری اوج تولید بعد از پنج سال

واردات ۲۱ میلیون دلار قوطی نوشابه + جدول

واردات ۲۱ میلیون دلار قوطی نوشابه + جدول

واردات ۲۱ میلیون دلار قوطی نوشابه + جدول

واردات ۲۱ میلیون دلار قوطی نوشابه + جدول
واردات ۲۱ میلیون دلار قوطی نوشابه + جدول

خروج «تسه»ها از حبس بازه‌ای

خروج «تسه»ها از حبس بازه‌ای

خروج «تسه»ها از حبس بازه‌ای

خروج «تسه»ها از حبس بازه‌ای
خروج «تسه»ها از حبس بازه‌ای

ساخت ایران |صنعت نفت و ۶۶ گروه کالای ایرانی؛ "مشابه خارجی وارد نکنید"

ساخت ایران |صنعت نفت و ۶۶ گروه کالای ایرانی؛ "مشابه خارجی وارد نکنید"

ساخت ایران |صنعت نفت و ۶۶ گروه کالای ایرانی؛ "مشابه خارجی وارد نکنید"

ساخت ایران |صنعت نفت و ۶۶ گروه کالای ایرانی؛ "مشابه خارجی وارد نکنید"
ساخت ایران |صنعت نفت و ۶۶ گروه کالای ایرانی؛ "مشابه خارجی وارد نکنید"

چشم انداز مثبت بازار جهانی طلا

چشم انداز مثبت بازار جهانی طلا

چشم انداز مثبت بازار جهانی طلا

چشم انداز مثبت بازار جهانی طلا
چشم انداز مثبت بازار جهانی طلا

فیلم| بازار مسکن به کجا می‎رود؟

فیلم| بازار مسکن به کجا می‎رود؟

فیلم| بازار مسکن به کجا می‎رود؟

فیلم| بازار مسکن به کجا می‎رود؟
فیلم| بازار مسکن به کجا می‎رود؟

افزایش‌تولید‌ملی،‌ارتقای‌کیفیت‌و‌کرامت‌نیروی‌انسانی

افزایش‌تولید‌ملی،‌ارتقای‌کیفیت‌و‌کرامت‌نیروی‌انسانی

افزایش‌تولید‌ملی،‌ارتقای‌کیفیت‌و‌کرامت‌نیروی‌انسانی

افزایش‌تولید‌ملی،‌ارتقای‌کیفیت‌و‌کرامت‌نیروی‌انسانی
افزایش‌تولید‌ملی،‌ارتقای‌کیفیت‌و‌کرامت‌نیروی‌انسانی

تولید مینی‌بوس افزایش یافت

تولید مینی‌بوس افزایش یافت

تولید مینی‌بوس افزایش یافت

تولید مینی‌بوس افزایش یافت
تولید مینی‌بوس افزایش یافت

ایجاد باشگاه خریداران نفت توسط چین و هند!

ایجاد باشگاه خریداران نفت توسط چین و هند!

ایجاد باشگاه خریداران نفت توسط چین و هند!

ایجاد باشگاه خریداران نفت توسط چین و هند!
ایجاد باشگاه خریداران نفت توسط چین و هند!

گوشی‌های قدیمی آیفون مشکل باتری پیدا کردند

گوشی‌های قدیمی آیفون مشکل باتری پیدا کردند

گوشی‌های قدیمی آیفون مشکل باتری پیدا کردند

گوشی‌های قدیمی آیفون مشکل باتری پیدا کردند
گوشی‌های قدیمی آیفون مشکل باتری پیدا کردند

گمرک در ایستگاه‌های ایست و بازرسی ناجا مستقر می‌شود +سند

گمرک در ایستگاه‌های ایست و بازرسی ناجا مستقر می‌شود +سند

گمرک در ایستگاه‌های ایست و بازرسی ناجا مستقر می‌شود +سند

گمرک در ایستگاه‌های ایست و بازرسی ناجا مستقر می‌شود +سند
گمرک در ایستگاه‌های ایست و بازرسی ناجا مستقر می‌شود +سند

قیمت خودرو امروز ۹۷/۰۳/۲۷|کسادی بازار برخی خودروها را ارزان کرد

قیمت خودرو امروز ۹۷/۰۳/۲۷|کسادی بازار برخی خودروها را ارزان کرد

قیمت خودرو امروز ۹۷/۰۳/۲۷|کسادی بازار برخی خودروها را ارزان کرد

قیمت خودرو امروز ۹۷/۰۳/۲۷|کسادی بازار برخی خودروها را ارزان کرد
قیمت خودرو امروز ۹۷/۰۳/۲۷|کسادی بازار برخی خودروها را ارزان کرد

اندونزی سیاست ارزی سختگیرانه‌تر اتخاذ می‌کند

اندونزی سیاست ارزی سختگیرانه‌تر اتخاذ می‌کند

اندونزی سیاست ارزی سختگیرانه‌تر اتخاذ می‌کند

اندونزی سیاست ارزی سختگیرانه‌تر اتخاذ می‌کند
اندونزی سیاست ارزی سختگیرانه‌تر اتخاذ می‌کند

توفان سهامداران جنب پل حافظ/ ثبت رکورد تاریخی برای شاخص کل بورس تهران

توفان سهامداران جنب پل حافظ/ ثبت رکورد تاریخی برای شاخص کل بورس تهران

توفان سهامداران جنب پل حافظ/ ثبت رکورد تاریخی برای شاخص کل بورس تهران

توفان سهامداران جنب پل حافظ/ ثبت رکورد تاریخی برای شاخص کل بورس تهران
توفان سهامداران جنب پل حافظ/ ثبت رکورد تاریخی برای شاخص کل بورس تهران

تصمیمات ارزی دولت پخته ترمی شود

تصمیمات ارزی دولت پخته ترمی شود

تصمیمات ارزی دولت پخته ترمی شود

تصمیمات ارزی دولت پخته ترمی شود
تصمیمات ارزی دولت پخته ترمی شود

ورود رئیس سازمان مالیاتی به بی قانونی دفاتر اسناد در اخذ حق الثبت + سند

ورود رئیس سازمان مالیاتی به بی قانونی دفاتر اسناد در اخذ حق الثبت + سند

ورود رئیس سازمان مالیاتی به بی قانونی دفاتر اسناد در اخذ حق الثبت + سند

ورود رئیس سازمان مالیاتی به بی قانونی دفاتر اسناد در اخذ حق الثبت + سند
ورود رئیس سازمان مالیاتی به بی قانونی دفاتر اسناد در اخذ حق الثبت + سند

ساخت ایران| مدرن‌ترین سنگ‎شکن جهان + فیلم

ساخت ایران| مدرن‌ترین سنگ‎شکن جهان + فیلم

ساخت ایران| مدرن‌ترین سنگ‎شکن جهان + فیلم

ساخت ایران| مدرن‌ترین سنگ‎شکن جهان + فیلم
ساخت ایران| مدرن‌ترین سنگ‎شکن جهان + فیلم

چرا رنو در ایران ماند؟

چرا رنو در ایران ماند؟

چرا رنو در ایران ماند؟

چرا رنو در ایران ماند؟
چرا رنو در ایران ماند؟

از تعطیلی بازار تهران و تجمع کسبه و تجار در اطراف مجلس تا رکوردشکنی قیمت سکه

از تعطیلی بازار تهران و تجمع کسبه و تجار در اطراف مجلس تا رکوردشکنی قیمت سکه

از تعطیلی بازار تهران و تجمع کسبه و تجار در اطراف مجلس تا رکوردشکنی قیمت سکه

از تعطیلی بازار تهران و تجمع کسبه و تجار در اطراف مجلس تا رکوردشکنی قیمت سکه
از تعطیلی بازار تهران و تجمع کسبه و تجار در اطراف مجلس تا رکوردشکنی قیمت سکه
شنیده های بازار
تبلیغات
تبلیغات